Logo

Dulcele nostru Pridvor

Data Publicării

Pridvorul… ah, Pridvorul nostru, pe care sunt atât de binecuvântată să-l pot numi al nostru! Știți vorba aia când e atât de bună mâncarea, încât kilogramele de bucurie și de dragoste care se pun pe inimă le anulează pe cele ce-și vor face cuib pe burtică, vorba aia românească: „mănânci și plângi”? Ei, cam așa și cu Pridvorul nostru

Am ajuns aici printr-o accidentare care m-a obligat să am ceea ce de obicei nu am, și anume stare. „Întâmplarea” m-a forțat să stau cuminte în casă, în loc să umblu creanga după cum mi-e felul.

Iar eu, în focul supărării de drumeț-dansator al vieții învățat în veșnică mișcare, m-am încăpățânat și am zis: Da?! Apăi dacă nu am voie să-mi solicit piciorul, ei bine atunci cu sufletul am să alerg, cu burta la pământ am să alerg, am să alerg cu limba inimii scoasă până jos, până când mi se împiedică de ea picioarele plămânilor și se împletesc toate într-o coadă de pește, cam așa am să alerg!

Iar Dumnezeu mi-a purtat pașii de maratonistă cu capsa pusă drept până în poarta Pridvorului… Gâfâind, mi-am adunat ochii fugăriți pe toate cărările și i-am plimbat curioși peste lemnul ei. Respirația mi s-a reglat brusc. Cam ca vițelul la poarta nouă, căruia dintr-odată i se dilată pupilele când își dă seama că, într-un fel inexplicabil, inima lui recunoaște poarta. Când își dă seama că, deși decorul nu pare cunoscut, totuși a ajuns Acasă. Acasă… În Pridvor.

Și de aici, două bătăi în ușă urmate de două convorbiri: una cu Alex Ionescu, cealaltă cu Anca Stanciu, ambele neașteptat de familiare, ca și cum ne-am fi știut de-o viață și dintr-o Împărăție de dinainte de ea, și uitați ce minunat lucrează Domnul Dumnezeul Desculțul nostru (după cum m-a învățat părintele Crin să-L strig pe Înviatul nostru, îmi lasă gust de miere de fiecare dată când Îi zic așa), de v-ați procopsit cu mine și eu cu voi, că dacă n-ar fi nu s-ar povesti și când ne-o fi mai rău așa să ne fie și să ne iubim unii pe alții că Dumnezeu Iubire este și Dragostea nu cade niciodată!

Ana Bănică

Împreună în Pridvor


7 Comentarii

M

Maria Tudor

Măi Ana, Zburătoareo! Furi inima omului, nu alta! Acum mai vii și călare pe murg! Cine să îți reziste?! ♥️

I

Iulia

Citesc și citesc ce a scris fiecare omuleț frumos despre Pridvor și mă emoționez din ce în ce mai tare și parcă rămân fără aer!... ❤️

M

Marilena Florentina BANICA

Dulci sunt și vorbele tale, așa cum doar tu știi să le așezi, ca mărgelele frumoase pe ață. ❤️❤️❤️

C

Cosmina

Minunata noastră care vine fie călare, fie în zbor pe aripi de dragon - mereu ne umpli inima de izbânda slovei asupra oricărei îndoieli sau dureri. Așa te iubim! Ești cea mai iubibilă făptură din Pridvorul ăsta!

M

Maria Tudor

Adevărat este. Cu Anca laolaltă.

A

Anastasia

❤️❤️❤️❤️❤️🤗🤗🤗🤗🤗🤗

J

Jenica

Atât de cald..atâta dragoste! Minunată este inima ta!❤️❤️❤️🤗

Lasă un comentariu