Logo

În Pridvor...

Data Publicării

Am intrat în pridvor și i-am simțit tihna.

Am rămas în pridvor și i-am auzit vaietul.

Bucuria, speranța, credința

respiră împreună cu jalea

și plâng amar fiecăruia

împiedicarea și

neputința.


Ne prăbușim spre înalt

împreună cu alt suflet

și ne ridicăm

cu ochii spre celălalt

cu speranța că el urcă

și ne ridică și pe noi.

Mai bine decât unul

este să fie doi.


Prea des se pierd

cuvintele în vorbe

aruncate în vânt

și totuși, fiecare

respiră în Cuvânt.


Șerban Madgearu

Împreună în Pridvor


7 Comentarii

I

Iulia

Minunat!

C

Cosmina

Ce năvod bun și puternic Pridvorul ăsta! Pridvod, nu alta! Ce pește cu aripi și măiastru a prins și a oprit pe loc pentru noi!

J

Jenica

Trebuie să recunosc că mă emoționez mereu când găsesc un bărbat sensibil. Poate și pentru că sunt mamă (de un băiat de 2 m, și nu numai)☺️sau poate ca acum ani... muuulți ani am avut ocazia sa privesc un ieromonah de 2m și cred 100kg cum s-a transformat într-o clipă în fața icoanei Maicii Domnului. Am observat că a mers țintă la Icoana Stăpânei și, cu o evlavie cum eu nu mai văzusem până atunci, s-a ghemuit în fața ei. Muntele s-a transformat într-o movila mică, mică... Un urs blând... Mulțumesc că mi-ai amintit... prin versurile tale.🤗

A

Anastasia

Am vrut să mai scriu (dar am apăsat pe „Trimite”)... Mulțumesc pentru minunățiile de versuri adevărate!

A

Ana Banica

Mai bine decât unul este să fie doi! Iar când doi ia valori de la un autor al Pridvorului la altul, sarea din lacrimile de iubire zâmbite cu obraji calzi se transformă în zahăr brut, grunjos, concentrat - aroma celei mai proaspete, sincere și dulci iubiri din univers. Pentru că izvorul lacrimilor e sângele Lui, al Iubitului. Al Hristosului. De care mulțumesc că mă apropiați și mă legați fiecare dintre voi, pridvoriștilor!

A

Anastasia

Cât de frumos!!!

G

Georgiana

Inconfundabil de mângâietor...

Lasă un comentariu