

Am intrat în pridvor și i-am simțit tihna.
Am rămas în pridvor și i-am auzit vaietul.
Bucuria, speranța, credința
respiră împreună cu jalea
și plâng amar fiecăruia
împiedicarea și
neputința.
Ne prăbușim spre înalt
împreună cu alt suflet
și ne ridicăm
cu ochii spre celălalt
cu speranța că el urcă
și ne ridică și pe noi.
Mai bine decât unul
este să fie doi.
Prea des se pierd
cuvintele în vorbe
aruncate în vânt
și totuși, fiecare
respiră în Cuvânt.
Șerban Madgearu
7 Comentarii
Iulia
Minunat!
Cosmina
Ce năvod bun și puternic Pridvorul ăsta! Pridvod, nu alta! Ce pește cu aripi și măiastru a prins și a oprit pe loc pentru noi!
Jenica
Trebuie să recunosc că mă emoționez mereu când găsesc un bărbat sensibil. Poate și pentru că sunt mamă (de un băiat de 2 m, și nu numai)☺️sau poate ca acum ani... muuulți ani am avut ocazia sa privesc un ieromonah de 2m și cred 100kg cum s-a transformat într-o clipă în fața icoanei Maicii Domnului. Am observat că a mers țintă la Icoana Stăpânei și, cu o evlavie cum eu nu mai văzusem până atunci, s-a ghemuit în fața ei. Muntele s-a transformat într-o movila mică, mică... Un urs blând... Mulțumesc că mi-ai amintit... prin versurile tale.🤗
Anastasia
Am vrut să mai scriu (dar am apăsat pe „Trimite”)... Mulțumesc pentru minunățiile de versuri adevărate!
Ana Banica
Mai bine decât unul este să fie doi! Iar când doi ia valori de la un autor al Pridvorului la altul, sarea din lacrimile de iubire zâmbite cu obraji calzi se transformă în zahăr brut, grunjos, concentrat - aroma celei mai proaspete, sincere și dulci iubiri din univers. Pentru că izvorul lacrimilor e sângele Lui, al Iubitului. Al Hristosului. De care mulțumesc că mă apropiați și mă legați fiecare dintre voi, pridvoriștilor!
Anastasia
Cât de frumos!!!
Georgiana
Inconfundabil de mângâietor...
