Logo

Pianul de hârtie

Data Publicării

Una dintre cele mai vechi amintiri ale mele începe înainte de răsărit.
Stau cocoțat pe umerii mamei și mergem spre cămin. Așa îi spuneam atunci grădiniței.
Mama lucra în trei schimburi. Odată la câteva săptămâni trebuia să mă lase foarte devreme, ca să ajungă apoi la serviciu. Nu-mi amintesc anotimpul. Îmi amintesc doar mersul ei grăbit și faptul că eu plângeam.
Voiam un pian.
Nu o rugam din când în când. O rugam în fiecare dimineață din acele săptămâni. O rugam pe drum. O rugam când mă dădea jos de pe umeri. O rugam când mă dezbrăca de haină și mă pregătea pentru grupa de copii care încă moțăiau.
– O să-mi cumperi un pian?
Ea spunea că da.
Astăzi știu că nu avea cum.
Ai mei nu își permiteau nici patine, nici bicicletă.
Eu nu știam asta.
Știam doar că există piane și că îmi doream unul cu o încăpățânare care mă făcea să plâng.
Noi eram săraci.
Eu ceream un pian.
Într-o zi am găsit singur o soluție.
Am lipit cap la cap mai multe coli din blocul de desen. Le-am întins peste canapeaua acoperită cu o cuvertură țesută la război. Am desenat clapele albe și negre cât am putut de atent. Apoi am adus un scăunel și m-am așezat în fața lor.
Aveam, în sfârșit, pianul meu.
Cântam ore întregi.

Vecinii nu au avut niciodată motive să bată în țeavă.

Pr. Ioan Gînscă

Fotografie de Pavel Danilyuk / pexels.com


4 Comentarii

M

Maria Batraneanu

Ce frumos!

C

Cosmina

O, ce poveste extraordinară... Fiecare din noi a îmbrățișat copilașul din fața pianului de hârtie. Să nu vă pară rău că s-ar fi risipit așa un potențial și așa o voință de studiu. Ați primit la schimb pian de inimi pe care să le acordați cu Hristos pe Pământ. Și sigur vă mai așteaptă unul în Cer! La Cămin.

A

Anastasia

Ce frumoase sânt poveștile adevărate! Mulțumesc, părinte!

A

Anca Stanciu

Mulțumim, Părinte! Mi-ați trezit amintiri din copilărie... Avem un pian - da, dar unul mic, de jucărie, din acelea chinezești, pe care le știe generația celor care au copilărit în anii 80... Doamne, ce mai zdrăngăneam la el! Descifrasem melodii ca „Pe lângă plopii fără soț” sau „Azi am să crestez în grindă”... Și totuși, mai grozav este pianul dvs - pentru că e „gen” Micul Prinț: dessine-moi un mouton! Cea mai frumoasă oiță și cel mai frumos pian sunt cele care nu se văd... De aceea, spun și studiile, cea mai multă imaginație o au copiii care nu au, nu cei care au jucării. Iar cea mai mare parte a artiștilor vine din cei cu viață grea, nu cei care au trăit în huzur... E un subiect de meditat pentru noi, astăzi.

Lasă un comentariu